وقتی جادو هم کارساز نباشد!!

سالها پیش دنیا سرشار از شگفتی بود. پر از ماجرا و خیلی هیجان انگیز،

با این جمله انیمیشن پیش روآغاز می شود. جمله ای که ما را به یاد دوران کودکی و شگفت انگیز بودن آن دوران می اندازد، دورانی که درمیان کتاب داستان ها و کارتون ها به دنبال چیزی به نام جادو بودیم، جادویی که ما را به سرزمین های شگفت انگیزمی برد و کارهای غیر ممکن و ممکن می کرد.

ایان و بارلی دو برادر دوست داشتنی انیمیشن پیش رو نیز به دنبال جادو هستند. جادو در شهری که با مشخصات خاص خود چندان هم بعید به نظر نمی رسد شهری با موجودات عجیب و غریب  و متنوع، از قبیل اژدها و الف ها و موجودات تک شاخ،

معماری شهر نیز ترکیبی از خانه های سنتی و ساختمان های مدرن می باشد. ایان و بارلی نیز در کنار مادرشان در این شهر زندگی کرده و دغدغه های معمول خود را دارند. مادر آنها شخصیت تحسین برانگیزی دارد و به ادامه زندگی با وجود مصیبت ها و اتفاقاتش باور دارد.

ایان و بارلی هر کدام به شیوه ای متفاوت در جستجوی جادو هستند. بارلی در دنیای بیرون و در میان بازی هایش آن را جستجو می کند و ایان آن را دنیای درونش پرورش می دهد.

بارلی برادر بزرگتر جسور و بی باک است و از ریسک کردن خوشش می آید. او در عین آنکه برادر کوچکترش ایان را دعوت به چالش می کند از مراقبت های مداوم اونیز غافل نمی شود. هر چند ایان تمام روزهایش را در آرزوی دیدن پدرش می گذراند پدری که در دوران کودکی از دست داده و خاطره ای از او به یاد ندارد.

یک اتفاق عجیب در روز تولد ایان آن دو را مجاب می کند که به سفری عجیب بروند. سفری که قرار است در نهایت به دیدن پدرشان ختم شود. داستان انیمیشن پیش رو دغدغه هایی آشنا برای مخاطب به همراه دارد دغدغه هایی که اگر خودمان تجربه نکرده باشیم بی شک در محیط اطراف و در میان دوستان به آن برخورده ایم. هدیه تولد ایان از طرف مادر هدیه ای خاص و عجیب است. هدیه ای که از جانب پدر به یادگار مانده است. ایان و بارلی با دیدن هدیه متوجه می شود که پدرشان دستی در جادو داشته و با این هدیه می توانند برای یک روز پدر را به دنیای واقعی بیاورند و آرزوی ایان برای دیدن پدر مستحقق شود اما ایان که در ابتدا تبحری در جادو ندارد تنها نیمه ای از پدر را ظاهر می کند و مابقی در دنیای دیگر جا می ماند حال برادرها تصمیم می گیرند طبق نقشه ای که از پدر باقی مانده است نیمه ی دیگر را ظاهر کنند. سفر سخت آنها آغاز می شود.

پیش رو می خواهد بگوید که جادو چیز کاملی نیست و در انتظار معجزه بودن در دنیای امروزی کمی  کودکانه اندیشیدن است. جادو زمانی اتفاق می افتد که نگرش ها تغییر کند. گاهی به دنبال چیزی بودن و چیزی ارزشمندتر را یافتن تنها برای کسانی اتفاق می افتد که آمادگی لازم برای تغییر دیدگاه ها و عملکردشان را دارند.

پیش روانیمیشنی احساسی است اما نتیجه گیری از روی احساس ندارد. ایان از آرزوی دست نیافتنی و عجیبش دست می کشد و واقع بین ترمی شود و توجه اش به اطرافیانش جلب می شود، کسانی که سال ها برای یادگیری و شادی او تلاش کردند.

پیش رو از جدیدترین و یکی از تازه ترین های  کمپانی پیکسار با زبانی ساده به مسائل و مشکلات پیرامون یک خانواده می پردازد. دراثرتحسین برانگیزش brave رابطه ی دختر و مادر را مورد بررسی و کنکاش قرار می دهد و در پیش رو رابطه پدر و پسر را…در هر دو داستان تفاوت شخصیت اصلی داستان با اطرافیانش چالش برانگیز است ولی در نهایت همه شخصیت ها به تعادل می رسند و منطقی تر تصمیم می گیرند.

پیکسار در داستان هایش با طرح مسائل متفاوت و جذاب سعی در نشان دادن راهکار دارد. راهکارهای برای زندگی خانواده هایی که درک درستی از تفاوت نسل ها ندارند  و گاها عدم حضور یکی از والدین، کودکان و جوانان را با سردرگمی و انتخاب مسیر درست مواجه می کند. پیکسارالبته در نقش یک دانای کل خارج از داستان  هدایت گر است و ترفند های خودش را برای ادامه دادن و طی کردن مسیر زندگی به سلامت و شادی رو می کند.

امیدوارم از دیدن این انیمیشن احساسی و تامل برانگیز لذت برید

پایان

نیلوفر طاهری

Related Articles

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *