پیش بینی کرونا در شیوع

یکی از مهم ترین فیلم هایی که در این روزهای کرونایی توجه دوباره سینماگران را به خود جلب کرده است فیلم شیوع به کارگردانی استیون سودربرگ می باشد که در سال ۲۰۱۱ منتشر شده است. 

ستارگانی همچون جود لاو، گوئینت پالترو و کیت وینسلت، ماریون کوتیار، مت دیمون، لارنس فیشبرن نقش آفرینی کرده اند.

این فیلم از طرف منتقدان ستایش شد و نقدهای مثبتی را ازآن خود کرد.

داستان فیلم درباره بیماری واگیر ناشناخته ای است که بی شباهت به کرونا نیست و جالب این جاست که بدانید در فیلم شیوع ویروسی که همه ی مردم دنیا را درگیر می کند همانند کرونا ویروس از چین منتشر شده است

مجله نیو ساینتیست بریتانیا در مقاله ای فیلم را به علت دقت در ارائه تصویر درست علمی از یک ویروس مورد تحسین قرار داده است.

بث پس از سفری چند روزه از هنگ کنگ به شیکاگو بر می گردد. او علائم سرماخوردگی دارد و به محض ورود به خانه بی هوش شده و پس از منتقل شدن به بیمارستان می میرد

مرگ نابهنگام تعداد کثیری از مردم در اثر مبتلا شدن به ویروسی ناشناخته بلافاصله پس از مرگ بث رخ می دهد. مرگی که علتش برای پزشکان ناشناخته است.ویروسی که فیلم به ما معرفی می کند مدل خاصی دارد . او میزبان های خود را انتخاب می کند و مقاومت زیستی بسیاری دارد و در تمام موارد حاملان خود را از پا می اندازد.

فیلم شیوع یک فیلم رئال است که درباره ی احتمال وجود یک ویروس کشنده که در هوا معلق است می پردازد. ویروسی که موجب سردرگمی دانشمندان شده است و زیست انسان را در کره زمین به چالش کشیده است.

سرفه ای که در ابتدای فیلم به گوش می رسد صدای سرفه بث با بازی جوینیت پالترو است. او اهل میناپولیس است و به هنگ کنگ سفر کرده بود و گویا درراه بازگشت گرفتار این ویروس می شود. پسر او نیز بر اثر مبتلا شدن به همین بیماری جانش را از دست داده است. او در جستجوی علت مرگ پسرش است. در راه بازگشت به خانه یک ملاقات پنهانی در شیکاگو داشته است ولی علت مبتلا شدن او به ویروس ناشناخته است.

دکترها در جستجوی علت بیماری هستند. افرادی مانند دکتر الیس چیور (لارنس فیشبرن) که در مرکز کنترل بیماری ها در آتلانتا مشغول به کار است . دکتر ارین میرز (کیت وینسلت) که عضو سرویس اطلاعاتی بیماری های مسری هست و در تلاش است تا منشا بیماری را با بازدید های مستقیم پیدا کند. دکتر لئونورا اورینتز (مارتین کوتیلارد) که یک محقق از سازمان سلامت جهانی در جنوا است و دکتر آلی هکستال (جنیفر اِل) که سعی در ساختن یک واکسن دارد.

علائم تمامی بیماران در فیلم مثل سرماخوردگی و آنفولانزای عادی است و اشخاص آلوده فکر می کنند که تنها مبتلا به یک سرماخوردگی عادی شده اند.

شباهت های بسیاری میان ویروس mev-1  که ویروس معرفی شده در فیلم است وو ویروس کرونا وجود دارد.

راه انتقال هر دو ویروس از تماس انسان ها با هم است که باعث سرعت بخشیدن به شیوع بیماری می شود.

هر دو ویروس قدرت کشندگی بالایی دارند. هرچند ویروسی که در فیلم معرفی می شود کشنده تر از ویروس کرونا است چرا که کرونا در مقیاس بالا سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای دارند را به کام مرگ می کشاند ولی کمتر بیماری درفیلم از ویروس جان سالم به در می برد.

منشا بیماری در فیلم کاملا مشخص نیست اما در پایان گمانه زنی هایی وجود دارد که یک خفاش آلوده باعث بروز بیماری شده است. ویروسی که از خفاش دربدن یک خوک قرار گرفته و سرآشپزی را در هنگ کنگ آلوده کرده است. در حال حاضر نیز علت بیماری کرونا را وجود ویروسی در بدن یک خفاش پیش بینی کرده اند.

نکته مشترک دیگر در مورد محتوای فیلم و عصر حاضر، نقش شبکه های اجتماعی در اطلاع رسانی بیماری است. در هر دو مورد مردم تلاش می کنند تا با استفاده از فیلم هایی که از بیماران دارند وجود این ویروس و مرگبار بودن آن را نشان دهند و چه بسا که شایعاتی نیز در پی دارد و باعث ترس و وحشت مردم می شود

فیلم شیوع حائزاهمیت است چرا که با دلایل علمی به معرفی یک ویروس همه گیرو ناشناخته می پردازد و در ضمن پیشگیری را در مقابله با ویروس پیشنهاد داده و به آن اهمیت می دهد بنابراین در کنار جنبه سرگرم کننده فیلم و بازی های خوب ستارگان از اهمیت اطلاع رسانی بالایی برخوردار است.

پیشنهاد می کنم این فیلم را ببینید و از شباهت های عجیب و پیش بینی های غیر منتظره ی آن شگفت زده شوید.

پایان

Related Articles

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *