در چاه فریاد بکش، مردگان بیدار می شوند.

ریش قرمز شعری تلخ است که تماشاگر را مسحور کرده وبه کام خود می کشاند و سپس با قصه هایش ذره ذره او را بیدار می کند.

داستان خیانت و عشق را بارها شنیده ایم کوروساوا این مولفه ها را طوری درریش قرمزتعریف و بازنمایی می کند که در لمس عشق احساس ترس می کنی و در قضاوت خیانت دچار تردید می شوی …

دکتر یاسوموتو جوان و مغرور پس از پایان تحصیلات به درمانگاهی در منطقه ای فقیرقدم می گذارد وبا دکترنایدی، پزشک ارشد آنجا آشنا می شود او در بدو ورود متوجه می شود که مکان محل اقامتش مناسب و در شان او نیست.

بنابراین از پوشیدن یونیفرم پزشکی و درمان بیماران شانه خالی کرده و سعی می کند با نافرمانی دکترنایدی را مجبور به برگرداندن او به شهرش کند.

جایی که به او پیشنهاد پزشکی فرمانداررا داده اند.

اما دکتر نایدی (توشیرو میفون) عکس چهره جدی و رفتار سخت گیرانه اش، صبور و آرام است او همچون استادی است که همواره در حال آموزش دادن است حتی زمانی که سکوت می کند. او به یاسوموتو سخت نمی گیرد در عوض او را درمواجهه با بیماران قرار می دهد تا خودش تصمیم بگیرد.

جایی ازاو می خواد لحظه احتضار زرگر را به تماشا بنشیند و صحبت های دختر زرگر را گوش دهد.

تحلیل فیلم ریش قرمز3

دختری که ازخیانت مادر و همسرش در عذاب بوده و دست به قتل زده است. و در جایی دیگر او را از چنگال زنی روان پریش نجات می دهد.

یاسوموتو درمی یابد، دکتر نایدی آنچنان که می نماید سخت گیر و بی رحم نیست.

او برای اوتویودختر نوجوانی که گرفتار زنی بی رحم شده دل می سوزاند و در سکانسی بی نظیر برای نجات او به مبارزه تن می دهد.

او ازبیمار ثروتمند و تنبلش که بیکاری و پرخوری او را به بلای چاقی و کسالت گرفتار ساخته ویزیت گزافی می گیرد و همان مبلغ را در جایی دیگر خرج بیماران نیازمند می کند.

سخت گیری توشیرو میفون در نقش پزشک ارشد درمانگاه شاید یادآور پدر کوروساوا است که می گویند در دبیرستانی وابسته به ارتش خدمت می کرد و در تربیت فرزندانش بسیار منضبط و سخت گیر بوده است.

با این وجود پدرتاثیر بسزایی بر کوروساوا گذاشت.

او آکیرای جوان را با خود به سینما برد و او را فیلم آشنا کرد.

و پس از پدر برار، نقش بسزایی در آشنایی و علاقه مندی کوروساوا به دنیای سینما داشت.

تحلیل فیلم ریش قرمز4

از نگاه یاسوموتو کم کم به شناخت محیط و آدم ها می رسیم.

یاسوموتو خصیصه بارزی دارد خوب نگاه می کند و با دقت گوش می دهد.

او به کودکان فقیری که به ظرف غذا حمله ور می شوند نگاه می کند و به قصه ساهی چی گوش می دهد.

مردی که درلحظات آخرزندگی اش خاطره همسرش اوناکو را برای دوستانش بازگو می کند. این که چقدر عاشق او بوده و چطوراو را از دست داده است.

یاسوموتو کم کم دچار تحول می شود

تحولی که دربدو ورودش در آشنایی با دختر روان پریش آغاز شده و در پایان به پرستاری او ازاوتویو ختم می شود.

جایی که بیمار و پزشک در یک سکانس بی نظیر جایشان تغییر کرده و از هم مراقبت می کنند و زمینه تحول را برای هم ایجاد می کنند.

تحلیل فیلم ریش قرمز1

روایت ها در ریش قرمز با تصاویری از سایه روشن های سیاه و خاکستری و بدن های لرزان و چشم های خیره درذهن تماشاگر ثبت می شوند.

هرچند داستان در گذشته بازگو می شود و از نقطه نظر تاریخی مطابقت زمانی با عصر ما ندارد اما این تصاویر را می شود هم اکنون، در رنگارنگی چهارراهی، پشت چراغ قرمزی، در راهروهای تاریک بیمارستانی و یا درانتهای کوچه ای بن بست در محله فقیر نشین پایتخت نیز دید.

قصه هایی که در اعصار مختلف تکرار می شود.

درریش قرمز، قوس های خمیده اندام پیرمرد ها و پیرزنان و کارگران در هنگام کار کردن، عکس استایل نشستن قدرتمندان و تحصیل کرده هاست.

قوس ها تو را به یاد مینیاتورهای ژاپنی می اندازد.

کوروساوا به خطاطی علاقه داشت و در کودکی به کلاس های خطاطی می رفت و بعدها روی به نقاشی آورد و ازان راه امرار معاش می کرد،گرچه آن هنرها رارها کرد و به سینما روی آورد اما تاثیر هنر خطاطی و نقاشی در قاب تصویرهایش را نمی توان منکر شد. بی شک او بزرگترین نقاش سینمای دنیاست.

هنگامی که مرد جوان رو به احتضار (ساهی چی ) در مورد همسرکشته شده اش صحبت می کند در یک سوی قاب تصویر چهره رنگ پریده و نورانی مرد جوان را داریم و در سوی دیگر جمعیتی از نیم تنه های خمیده و غمگین دوستانش را که گوش به حرف های او می دهند.

دوستان ساهی چی در قوس تاریکی فرو رفته اند و دو سوم تصویر را به اِشغال خود درآورده اند اما توجه ما به سایه هایی است که روی دیوار درخشان مقابل نقش می بندد.

کوروساوا همچون آثار دیگرش در ریش قرمز نیز، طبیعت را ازیاد نمی برد او در کنار نشان دادن طبیعت انسان ها آب و هوا را دگرگون می کند.

در ریش قرمز بارش باران آرام و شاعرانه نیست.

طوفان است طوفانی که باعث زلزله می شود، موجب ریزش کوه می شود و یا سقف خانه ای را خرابی می کند همچون درون شخصیت ها آسمان نیز در تب و تاب است و آرام و قرار ندارد.

قبل ازآنکه زن جوان به شوهرش خیانت کند زلزله خانه اش را ویران کرده است.

فقر موج می زند، گرسنگی بیداد می کند و شخصیت ها راضی از شرایط نیستند، جنون نه تنها در یک دختر جوان رخنه کرده و او را در خانه اش زندانی ساخته بلکه کودکی را نیز با خود همراه می کند.

چوبو به عشق رسیدن به بهشت موعود تن به خودکشی می دهد.

احساس در آثار کوروساوا جایگاهی بسیار ارزشمند در کنار حقایق دارد.
بازیگران کوروساوا از نشان دادن احساساتشان دریغ نمی ورزند هر چند سبک بازی شرق دور، پر طمطراق و اغراق آمیز است اما کنترل احساسات و درونی نشان دادن آن ها از هنرهای کوروساوا است که آن را به خوبی در ریش قرمز نشان می دهد مخصوصا در بازی پزشک ارشد درمانگاه (توشیرو میفون) که عکس آثار قبلی اش درونی و زیرپوستی بازی می کند.

تحلیل فیلم ریش قرمز5
بسیاری از اکت ها را با زبان بدن نشان می دهد، با نگاه های خیره و سکوت های طولانی اش.

ریش قرمز در دل خود داستان های کوتاهی دارد داستان هایی تلخ و تاثیر گذار از انسان هایی دردمند.

کوروساوا به پرداخت تک تک آن ها می پردازد و بافت محکمی از داستان را به منزه ظهور می رساند تا آنجا که مخاطب با تک تک داستان ها و شخصیت هایش همراه می شود.

کوروساوا با نشان دادن تمام قد پزشکان درمانگاه آن ها معرفی می کند او کمتر با نشان دادن نمای نزدیک از چهره ی بازیگرانش احساسات آنها را بروز می دهد.

احساسات در پیچ و تاب هایی است که دردمندانه در اندام شخصیت ها جلوه گر می شود.

دکتر ارشد که با اعتماد به نفس راه می رود.

دکتر تازه وارد که مغرور است و دستیار دکتر ارشد که افتادگی خاصی در نوع راه رفتن و گفتار از خود بروز می دهد.

ریش قرمز آخرین فیلم سیاه و سفید کوروساوا نقطه عطفی در آثار کوروساوا محسوب می شود.
فیلمی که با بهره گیری از اِلمان های ژاپنی ساخته شده است.

درجایی در نقطه اوج فیلم صدای فریادهای دلخراشی به گوش می رسد که ترسناک است .

خدمه درمانگاه اعتقاد داشتند که فریاد آنها در چاه آب، بیمار رو به احتضار را به دنیا باز می گرداند. آنها به همراه اوتویو دخترک نوجوان برای نجات جان چوبو، فریاد می کشند. دلت می خواهد ازدیدن و شنیدن قصه های ریش قرمز به مانند آنها فریاد بکشی.

بی شک ریش قرمز یکی از بهترین فیلم ها ی آکیرا کوروساوا از بین ۳۰ فیلمی است که او ساخته است. رئالیستی تلخ که دیدنش خالی از لطف نیست .
فیلم زیبای ریش قرمز را در آی سیما ببینید.

Related Articles

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *