از چه نظر خاص، از چه لحاظ شاهکار!

پرندگان هیچکاک چگونه ما را به وجد درمی آورند؟ نه اززیبایی وصف انگیزشان خبری است ونه ازآواز گوشنوازشان، داستان با مرغ عشق آغازمی شود .
ملانی دختری جذاب با نگاهی شوخ از خیابان رد می شود با صدایی بر می گردد و حضور پررنگ و بی دلیل پرندگانی را در آسمان می بیند، بی تفاوت وارد مغازه پرنده فروشی می شود.


او مرغ مینایی را سفارش داده است. سفارشش موجود نیست حتی مرغ عشقی را که میچ مشتری دیگری درخواست می کند هم موجود نیست.

آن دو با یک شوخی با هم آشنا می شوند،آیا ما با فیلمی عاشقانه روبروییم یا نه ؟
پرندگان هیچکاک

اگر به المان هایی که هیچکاک در آغازفیلم به آن اشاره کرده است توجه کنیم می بینیم که داستان چندان نباید ساده و دوست داشتنی پیش رود.


عنوانبندی با صدای پرندگان سیاه همراه است به طوری که به عناوین حمله می کند و گویا آنها را می شکافند.
تعلیق هیچکاک از همان ابتدا آغاز می شود.


چه چیزی در انتظار ملانی و میچ است!

یک شوخی، سرنوشت آن دو را به هم گره زده است.
ملانی تصمیم می گیرد مرغ های عشق را تهیه کرده و برای مینچ به جزیره محل اقامتش ببرد ولی همین تصمیم کوچک حوادثی را برای او رقم میزند .


شاید هیچکاک می خواهد بگوید که هر تصمیم که درزندگی اخذ شود هر چند ناچیز، مسیر زندگی را بی نهایت تغییر می دهد.

پرندگان هیچکاک
ملانی دربدو ورود به جزیره با آنی معلم مدرسه آشنا می شود.

آنی از حضور ملانی در جزیره و جستجوی او برای میچ خشنود نیست و ملانی با اطمینان می گوید که هیچ احساسی به میچ ندارد و به زودی آنجا را ترک می کند اما با شروع حمله پرندگان به شهر، ملانی نه تنها درآنجا می ماند بلکه علاقه اش را به میچ ابرازمی کند.

در پرندگان هیچ اطمینانی از آینده نیست و عملکرد شخصیت ها در لحظه شکل می گیرد.
مانند مادری که به همراه دو فرزندش در کافه تصمیم می گیرد بلافاصله شهررا ترک کند و با یکی از مشتریان کافه همراه شود.

هیچکاک شخصیت هایش را در معرض اتفاقاتی فرار می دهد تا تفکر کنند اما آنها فقط به رهایی می اندیشند مرغ دریایی در بدو ورود ملانی به جزیره به سر او ضربه می زند گویا می خواهد به او تذکر دهد که تصمیمش تا چه اندازه از روی بی عقلی گرفته شده است.

و یا اینکه داری چیکار می کنی؟ بیشتر فکر کن… !

و در ادامه مرغان دریایی و کلاغ های سیاه مغزتمام ساکنین شهر را مورد حمله قرار می دهند، ولی آنها هم به جای تفکر و یافتن علت برای اتفاقی که که شهرشان را در معرض خطر قرار داده تنها به خلاص خود ازاین مخمصه می اندیشند.

پرندگان هیچکاک
فیلم های هیچکاک قربانی دارد

شخصی که بی گناه شکنجه می شود، رنج می برد و گاهی مجازات می شود.
پرندگان نیز عاری ازاین ویژگی نیست.آنی شاید به حق بهتر و منطقی تر از ملانی است .


او معلم مدرسه است، باغبانی می کند و به خاطر عشقش از شهرش مهاجرت کرده است.


او مهربان است هم با رقیب عشقیش ملانی و هم با خواهر میچ ، گویا کینه ای به دل ندارد و طبق گفته خودش تنها به سرنوشت میچ علاقه مند است ولی در پایان سرنوشتی تراژیک در انتظار اوست.

پرندگان هیچکاک

آنی به خاطرخواهر میچ و تلاش برای نجات او از شر پرندگان می میرد.


او در جایی می گوید که مخالفت مادرمیچ مانع ازدواج آنها شده است گرچه در جایی مادراشاره می کند که “میچ هر کاری بخواد انجام بده می ده “پس شاید مشکل ازدواج میچ و آنی به خاطر مادرش نبوده است.!


داستان پرندگان بی نظیر است. روایتی است از رمان دافنه دوموریه، جدال میان انسان و پرندگان، اما جدال میان انسان و پرندگان تنها مساله قصه نیست. جدال میان انسان با خود است. بازگشت به خویشتن است.

گذشتن ازسرخوشانه های روزمره و رسیدن به تعقل است

جایی که مرغان دریایی سفید و کلاغ های سیاه با هم، هشدار می دهند. چون فرشتگانی درهیات خیر و شر…

شاید این ساکنین سرخوش جزیره بیشتر باید مراقب رفتارشان باشند چرا که سرخوشی و آرامش آنها طوری است که گویا از رنج و غضب دنیا بی خبر و بی نصیب اند و ازباور و حتی شنیدن اخبار نیز امتناع می کنند مانند زنی که به همراه بچه هایش مشغول خوردن و نوشیدن است و و از گارسون می خواهد که آرام تر صحبت کنند تا بچه هایش نترسند ولی گویا خودش بیشتر از همه ترسیده و مقصراصلی تمامی این اتفاقات (حمله پرندگان به جزیره) را ملانی می داند و به او وصله شیطان بودن می زند.

و یا پیرزنی که مدام با اطلاعاتی که درست و غلط آن را کسی نمی داند فضل می فروشد و در نهایت از ترس در پستویی پناه می برد. وقتی شر نازل می شود، رحم رخت می بندد.

پرندگان سعی دارد در ضیافتی دردمندانه، ذات اصلی انسان را به نمایش بگذارد. اینکه تحت شرایط سخت آنها چه می کنند؟ به هم کمک می کنند یا هر کس در فکر رهایی و فرار خود است.


شاید آنی بخشنده تر از ملانی است و شهید عشق می شود. عشق معلمی


او برای نجات کتی توسط حمله چند پرنده، کشته شده است و قبل ترهم، ملانی را تشویق به قبول دعوت تولد کتی ازطرف میچ می کند. اما ملانی بی توجه به عمق عشقی که آنی را در جزیره ماندگار کرده بود به ادامه ارتباط با میچ و خانواده اش اصرار می ورزد.

در جایی هیچکاک گفته بود که افرار شرور در بیشتر داستان های او کشته می شوند و یا به سزای اعمالشان می رسند.

اما ملانی،میچ و مادرش جزو افرادی هستند که جز به خودشان به کس دیگری فکر نمی کنند و گرفتار این بلاها می شوند ولی جان سالم به در می برند و اشخاصی مثل آنی که یک معلم است برای نجات شاگردش جان می بازد

پرندگان متنوعی به شهر حمله کرده اند که بی شک هیچکاک می خواسته مفهومی را القا کند اینکه همه پرندگان غریبه نیستند و بخشی از آنها مرغان دریایی جزیره هستند.

چرا مرغان جزیره ؟!..

پلیس ها تنها کسانی هستند که دیرتر از همه ماجرا را باور می کنند آنها با حدس و گمان های اشتباه خود مردم را گمراه می کنند. پلیس ها که در اینجا نگهبانان شهر به حساب می آیند با غفلت خودشان و تاخیردر قبول واقعیت باعث می شوند که تعدادی ازافراد شهر کشته شوند در حالیکه می توانستند زودتر دستور تخلیه شهر را بدهند.

ولی چرا ؟!

آیا قانونگذاران و مجریان از تعقل و دانش کافی برخوردارند و یا به طور اتفاقی و به اشتباه در سمتی گمارده شده اند و شایسته سالاری وجود نداشته است.

هیچکاک موشکافانه اتفاقات داستان را بررسی می کند و به معرض تماشا می گذارد.
او دلهره هایش را به شخصیت هایش تزریق می کند آنها مشوش اند و مطمئن تصمیم نمی گیرند هر لحظه در پی اتفاقی تصادفی ممکن است در مکانی گرفتار شوند و راه بازگشتی برایشان وجود نداشته باشد.


که بی شک این نوع گرفتار شدن که منطق خاصی را در برنمی گیرد بیشتر گیج کننده و ترسناک است آنها در موقعیت تازه شان خود را پیدا می کنند و برای زیستنی ساده که قبلا حتی به آن فکرهم نمی کردند تلاش می کنند.

اگر به سلامت بازگردند دیگر آن آدم گذشته نیستند.


پرندگان مصداقی ازاین گونه موقعیت ها و شخصیت های گرفتار را به نمایش می گذارد.
پرندگان نامزد جایزه اسکار جلوه های ویژه بوده است هرچند با نگاه به سینمای امروز و روند رو به رشد تکنولوژی، دیگر این بخش از پرندگان که زمانی شاهکار به حساب می آمده برایمان رنگ می بازد.

ولی بازی روان بازیگران توانمند آن ( به خصوص تیپی هدرن در نقش ملانی که حضور اول او در سینماست )، فیلمنامه فوق العاده ، موسیقی منطبق و سکانس های عالی و به یاد ماندنی آن یادآورمی شود که پرندگان بی شک شاهکاری بی بدیل است.

آی سیما شما را به تماشای این شاهکار دعوت می کند.

نویسنده: نیلوفر طاهری

Related Articles

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *