گاندو : تویی که می شناختمت

سریال گاندو به کارگردانی جواد افشار و نویسندگی آرش قادری بر اساس واقعیت ها ی تاریخی موجود در اسناد دولتی به رشته تحریر در آمده ست. گرچه آرش قادری بیان کرده است که هشتاد درصد قصه، تخیل او بوده است و سندیت واقعی ندارد.جواد افشار در تجربه‌ای جدید به سراغ  تولید داستانی  امنیتی رفته وبا توجه به اکشن بودن اثر محدودیت هایی داشته است.

سوژه واقعی و مسایل امنیتی از یک سو و به تصویر کشیدن سکانس های اکشن از سویی دیگر بی شک کار را دشوار می کرد با این وجود کارگردان توانسته تا حدودی انتظارات مخاطب را برآورده سازد.این مجموعه در واقع یک مجموعه ضد جاسوسی است که مخاطبان خاص خود را دارد وقصه سریال نیز بر اساس یک داستان جاسوسی مهیج ساخته شده است.

گاندو نام یکی از گونه های مشهور کروکودیل در ایران است و نام گذاری سریال با این عنوان کاملا منطبق بر مفهوم و محتوای آن می باشد.این سریال درقسمت های اول جسارت خود را نشان می دهد، مجموعه ای که در تلاش است تا مطابق با فضاسازی و داستان سرایی سریال های به روز و ماجراجویانه دنیا پیش رود. فضاسازی روبرو شدن تروریست ها و گروه مخفی خرابکار و ماموران به شکل واقع گرایانه  نه تنها جذابیت اثر را دو چندان کرده  بلکه گاندو را به یکی از پر بیننده ترین تولیدات تلویزیونی تبدیل کرده است. نشان دادن اهداف و منافع ملی در کنار جاذبه های تصویری هم ازمزیت های دیگر آن می باشد.

 به اعتقاد برخی از منتقدین پروداکشن عظیم، صحنه های تماشایی و جلوه های ویژه  زیبا  این سریال را مشابه تولیدات مشابه و تراز اول این ژانر در دنیا کرده است. در این مجموعه ساختار و فرم جهانی آثار جاسوسی با موضوعات منطقه ای عجین می شود.

در قسمت اول گاندو ماموران امنیتی در یک عملیات آقازاده ای را دستگیر می کنند شخصی که عامل نفوذی در حیطه یک فساد اقتصادی بوده است.  در واقع فریب برخی از مقامات دولتی توسط دول خارجی یکی از موضوعات مطرح در این سریال می باشد.

گاندو از شبکه سوم پخش می شود و بازیگران به نامی در این سریال به ایفای نقش می پردازند.

وحید رهبانی در نقش یکی از ماموران امنیت وعلیرام نورانی و فرهاد قائمیان در نقش ضد قهرمان در گاندو حضور دارند. بازیگران خارجی بسیاری نیز  دربخش های خارجی سریال حضور دارند. کامبیز دیرباز، محمدرضا شریفی‌نیا، سید مهرداد ضیایی، فرهاد قائمیان، وحید رهبانی، داریوش فرهنگ، پیام دهکردی، لیلا اوتادی، سارا خویینی‌ها، علیرام نورایی، آزیتا ترکاشوند، نگار عابدی، خسرو شهراز، پندار اکبری رضا توکلی، نسرین نکیسا، سوگل طهماسبی، کمند امیرسلیمانی، صالح میرزا آقایی،عرفان ابراهیمی، مجید نوروزی، علی افشار، اتابک نادری، نیلوفر شهیدی، محمدجواد طاهری، جمشید جهانزاده، بهزاد رحیم خانی، فلیپ ساپرکین، فرشته آلوسی، سارا محمدی، میثم ولیخانی، مصطفی سلطانی،آیدا جعفری، ناره گرگوریان، از دیگر بازیگران سریال گاندو می باشند.

نیلوفر شهیدی در سریال گاندو در نقش خواهر زاده یکی از مسئولان دولتی بازی کرده است . او در این نقش اطلاعات امنیتی مهمی را از روی غفلت افشا می کند که پس از مدتی متوجه اشتباه خود می شود اما زمان از دست رفته و او نمی تواند اشتباه خود را جبران کند.

پیام دهکردی دیگر شخصیت این سریال نیز در نقشی منفی و متفاوت بازی می کند. نقش خبرنگاری که چندین سال به اتهام جاسوسی در زندان به سر می برد به گزارش باشگاه خبرنگاران، قسمت‌های مهمی از سریال گاندو در خارج از ایران  و در کشور ترکیه تولید شده است وهمچنین بازیگران دو تابعیتی و یا ناشناخته و ترک درمجموعه تلویزیونی گاندو حضور دارند.

اگر تمایل به دیدن این سریال داشته اید و تا به حال فرصت نکرده اید می توانید گاندو را در آرشیو منتخب تلویزیونی در آی سیما ببینید.

Related Articles

1 Comment

  • admin , مرداد ۲۸, ۱۳۹۸ @ ۱۰:۰۳ ق٫ظ

    تست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *